Prisma » Sport » Formula 2, sezonul 2012

Formula 2, sezonul 2012

Mihai Marinescu a terminat pe locul patru ultima cursă de Formula 2 a sezonului şi a încheiat pe locul cinci în clasamentul general. În urma acestui rezultat, braşoveanul a câştigat 12 puncte şi a încheiat sezonul 2012 al Formulei 2 pe locul cinci în clasamentul general cu 161 de puncte. La începutul sezonului el îşi propusese să câştige titlul pentru a obţine un test de Formula 1 cu Williams, iar cele două victorii de la Nurburgring şi Brands Hatch l-au îndreptăţit să spere măcar la locul trei, pentru a intra în posesia superlicenţei de pilot F1. Totuşi, în etapele de la Paul Ricard şi Hungaroring el a obţinut doar trei locuri şapte şi a pierdut astfel oportunitatea de a-şi îmbunătăţi performanţele comparativ cu sezonul precedent, când a terminat de asemenea pe locul cinci.

Noul campion al Formulei 2 este britanicul Luciano Bacheta, în timp ce Matheo Tuscher şi Zanella au terminat pe doi şi, respectiv, trei.